Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST
Czym jest MOST?
Stowarzyszenie istnieje od 2009 roku i przez ten czas wykształciło wielu absolwentów i studentów szkół teatralnych, osób związanych zawodowo z wiedzą o teatrze, animacją czy dramaturgią. Od początku swojego powstania MOST związany jest z Gdańskiem, a dokładniej z dzielnicą Wrzeszcz. Siedzibą stowarzyszenia jest zabytkowa kamienica przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 4 w Gdańsku, która po remoncie i dostosowaniu do pracy artystycznej sprzyja kameralnej i twórczej atmosferze. Obecnie wszystkie zajęcia odbywają się w dawnym Domu Książki, na rogu ul. Miszewskiego i al. Grunwaldzkiej w Gdańsku w nowej siedzibie Teatru Mostownia.
Wiele osób kojarzy działalność MOST z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Jesteśmy dumni z naszej historii. Dzięki przychylności i zaangażowaniu dyrektorów Konrada Szachnowskiego i Romualda Wicza-Pokojskiego mogliśmy przez 11 lat mieć w teatrze swoją siedzibę oraz prowadzić działalność statutową. Wiedzieliśmy jednak, że przyjdzie taki czas, kiedy nasze drogi będą musiały się rozejść. Obecnie mamy własne miejsce, gdzie budujemy odrębną tożsamość w oparciu o zdobyte w latach wcześniejszych doświadczenie. Czujemy wiatr w żaglach i dobrą energię, dlatego zapraszamy do budowania wspólnego Mostu.
Ludzie z pasją
Każdy i każda z nich z indywidualnymi predyspozycjami, oczekiwaniami, umiejętnościami, charakterem i wrażliwością. To każdego roku pisanie autorskich scenariuszy w oparciu o dynamikę i pragnienia grup. Od początku MOST postawił sobie za zadanie autorską pracę nad spektaklami. Nie bazuje na gotowych tekstach czy muzyce. Każdego roku, każdy ze spektakli jest wypadkową dążeń instruktorów i uczestników. To pomaga w osiągnięciu prawdy na scenie.
Młodzi ludzie wypowiadają się w tematach i obrazach, które aktualnie ich interesują, bawią, denerwują. Wszystko zaczyna się od prostych zabaw integracyjnych otwierających na improwizację sceniczną. W toku realizacji etiud, małych form powstaje zarys obszarów, który z czasem zawęża się do głównego tematu przedstawienia. Z czasem budowane są postaci i relacje między nimi. Wyostrza się problematyka spektaklu. Cały czas tworzenia autorskiego spektaklu to proces, który zbliża wszystkich do siebie i pozwala na zbudowanie więzi, które niekiedy przeradzają się w długoletnie przyjaźnie.