Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST

Czym jest MOST?

Stowarzyszenie istnieje od 2009 roku i przez ten czas wykształciło wielu absolwentów i studentów szkół teatralnych, osób związanych zawodowo z wiedzą o teatrze, animacją czy dramaturgią. Od początku swojego powstania MOST związany jest z Gdańskiem, a dokładniej z dzielnicą Wrzeszcz. Siedzibą stowarzyszenia jest zabytkowa kamienica przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 4 w Gdańsku, która po remoncie i dostosowaniu do pracy artystycznej sprzyja kameralnej i twórczej atmosferze. Obecnie wszystkie zajęcia odbywają się w dawnym Domu Książki, na rogu ul. Miszewskiego i al. Grunwaldzkiej w Gdańsku w nowej siedzibie Teatru Mostownia.

Wiele osób kojarzy działalność MOST z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Jesteśmy dumni z naszej historii. Dzięki przychylności i zaangażowaniu dyrektorów Konrada Szachnowskiego i Romualda Wicza-Pokojskiego mogliśmy przez 11 lat mieć w teatrze swoją siedzibę oraz prowadzić działalność statutową. Wiedzieliśmy jednak, że przyjdzie taki czas, kiedy nasze drogi będą musiały się rozejść. Obecnie mamy własne miejsce, gdzie budujemy odrębną tożsamość w oparciu o zdobyte w latach wcześniejszych doświadczenie. Czujemy wiatr w żaglach i dobrą energię, dlatego zapraszamy do budowania wspólnego Mostu.

Ludzie z pasją

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne tworzy zespół osób zaangażowanych w edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz dorosłych – aktorzy, pedagodzy, animatorzy, a także muzycy.
Obecnie kadrę instruktorską MOST tworzą: Agnieszka Grewling-Stolc, Magdalena Żulińska, Róża Obarzanek, Piotr Adamow, Daniel Saulski, Ola Lis, Emilia Stolc, Katarzyna Piontecka, Bartłomiej Sudak. Stowarzyszenie dba o to, aby dzieci i młodzież z Gdańska i okolic miały swój własny kawałek przestrzeni, w której będą czuć się bezpiecznie i pod okiem profesjonalistów twórczo rozwijać się przez kolejne lata.
Prowadzenie grup teatralnych to nie lada wyzwanie. To około 250 uczestników każdego roku.

Każdy i każda z nich z indywidualnymi predyspozycjami, oczekiwaniami, umiejętnościami, charakterem i wrażliwością. To każdego roku pisanie autorskich scenariuszy w oparciu o dynamikę i pragnienia grup. Od początku MOST postawił sobie za zadanie autorską pracę nad spektaklami. Nie bazuje na gotowych tekstach czy muzyce. Każdego roku, każdy ze spektakli jest wypadkową dążeń instruktorów i uczestników. To pomaga w osiągnięciu prawdy na scenie.

Młodzi ludzie wypowiadają się w tematach i obrazach, które aktualnie ich interesują, bawią, denerwują. Wszystko zaczyna się od prostych zabaw integracyjnych otwierających na improwizację sceniczną. W toku realizacji etiud, małych form powstaje zarys obszarów, który z czasem zawęża się do głównego tematu przedstawienia. Z czasem budowane są postaci i relacje między nimi. Wyostrza się problematyka spektaklu. Cały czas tworzenia autorskiego spektaklu to proces, który zbliża wszystkich do siebie i pozwala na zbudowanie więzi, które niekiedy przeradzają się w długoletnie przyjaźnie.

Co nas wyróżnia?

Atmosfera – rodzinna, ciepła i przyjazna każdemu. Różnorodność zajęć, indywidualne podejście do uczestników, nauka pracy w zespole – przydatnej nie tylko na scenie, ale w życiu codziennym. Uczestnicy, poza udziałem w cyklicznych zajęciach, mogą angażować się w wiele działań o charakterze wolontariackim lub uczestniczyć w jednorazowych dodatkowych warsztatach czy inicjatywach artystycznych podejmowanych również przez partnerów (castingi, udział w słuchowiskach, wydarzeniach plenerowych).
 
Zajęcia MOST są dla wszystkich osób w wieku 3-116 lat, które chcą rozwijać swoje pasje oraz spędzać czas w grupie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z teatrem lub takich, które lubią próbować nowych rzeczy. Dla otwartych, kreatywnych i odważnych, jak i nieśmiałych, ale żądnych wyzwań. Dla chcących opanować sztukę publicznych występów oraz i dla tych, którzy bycie na scenie mają we krwi.