OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY MOST

Młodzieżowe Otwarte Starcia Teatralne to pierwszy projekt założycieli Stowarzyszenia MOST. Pierwsza Edycja festiwalu odbyła się w czerwcu 2009 roku i spotkała się z ciepłym przyjęciem uczestników, gości i widzów. Festiwal jest propozycją konfrontacji amatorskich zespołów teatralnych z całego kraju, na którym uczestnicy mogą zaprezentować swoje spektakle oraz uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów. Młodzieżowe grupy mają okazję stworzenia wielowymiarowej płaszczyzny wymiany wzajemnych doświadczeń i bezpośredniego dialogu poprzez różnorodne formy teatralne. Brak formuły konkursowej sprzyja nawiązywaniu relacji i budowaniu atmosfery przyjaźni i święta teatru. Jurorami są sami uczestnicy, którzy poprzez głosowanie przyznają nagrodę za najlepszy spektakl pokazany na festiwalu. Dodatkowymi nagrodami są wyróżnienia za kreacje aktorskie, nagroda krytyka teatralnego oraz nagroda fotografa za fotogeniczność spektaklu.

Każdy teatr otrzymuje nagrodę uczestnictwa w festiwalu, którą jest ręcznie wykonana statuetka autorstwa Joanny Wyrostkiewicz. Poza pokazami swoich spektakli uczestnicy mają okazję wziąć udział w warsztatach dających możliwość poznania różnych stylistyk teatralnych. Warsztaty prowadzą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, chętnie dzielący się swoją wiedzą i umiejętnościami. Dotychczas w trakcie warsztatów młodzież próbowała m.in. teatru improwizowanego, teatru formy, technik animacyjnych, tworzenia rekwizytów i masek itp. Każdego roku grupy teatralne mają możliwość obejrzenia spektaklu z repertuaru zawodowego teatru, którego rekwizyty często służą jako motyw przewodni na plakatach, materiałach promocyjnych i są inspracją dla oprawy graficznej, której autorką jest Magdalena Hinz-Wójcicka .

Instruktorzy i reżyserzy spektakli festiwalowych spotykają się codziennie aby rozmawiać na temat prezentowanych przedstawień, pracy z młodzieżą oraz wyzwań i celów teatrów ruchu amatorskiego. W ciągu 10 edycji festiwalu Stowarzyszenie MOST gościło grupy teatralne z każdego zakątka Polski. Wśród nich były grupy z: Gdańska, Kartuz, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Kolbud, Inowrocławia, Krakowa, Lublina, Zduńskiej Woli, Legnicy, Białegostoku, Sopotu, Gryfina, Ełku, Rzeszowa, Ostródy, Kędzierzyna Koźla, Suwałk, Głogówka, Łodzi, Żukowa, Głubczyc, Bydgoszczy, Łap, Puław, Rybnika, Szczecina, Opola, Tomaszowa Mazowieckiego, Dębna, Olsztyna, Siedlec, Tarnowa, Nowej Soli, Bielska Podlaskiego, Warszawy, Bytowa oraz Serocka. Na przestrzeni 10 lat Młodzieżowe Otwarte Starcia Teatralne stały się ważnym punktem na mapie festiwalowej Polski, a udział w tym wydarzeniu dużym wyróżnieniem dla grup i ich twórców. W 2019 roku odbył się X Ogólnopolski Festiwal Teatralny MOST, który zyskał międzynarodowy wydźwięk za sprawą grupy teatralnej z Gruzji. Organizatorzy mają energię i zapał do rozwijania tej wizji i przemianowania festiwalu z ogólnopolskiego na międzynarodowy.