Festiwal 2013

SPRAWOZDANIE OPISOWE
z realizacji zadania
V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego MOST
(Młodzieżowe Ogólnopolskie Starcia Teatralne)

1. Termin : 01,02,03. lipca 2013 r.
2. Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku.
3. Miejsce: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Ul. Grunwaldzka 16.
4. Liczba uczestników: 145 uczestników + widzowie. 
5. Forma realizacji zadania:
 • pokazy spektakli młodzieżowych grup teatralnych
 • pokaz spektaklu „Poobienie igraszki”, gościa specjalnego. Spektakl Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reż. Jacka Gierczaka.
 • spotkanie autorskie z Tymonem Tymańskim przy okazji prezentacji spektaklu „Poobiednie igraszki”
 • warsztaty teatralne
6. Szczegółowe informacje o realizacji

MOST jest propozycją konfrontacji amatorskich zespołów teatralnych z całego kraju. Do udziału w festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 następujących grup teatralnych:
 • Kumonoque, Białystok”, „Żywoty świętych  osiedlowych”
 • ARLETeatr, Bydgoszcz; „Medea”
 • Teatr 30 minut, Ełk; „Clowni”
 • Teatr Cordis, Gdańsk; „Priorytety”  
 • Młodzieżowa Akademia Teatralna, Gdańsk; „Pułapka”
 • Teatr Kaprys, Łapy; „OFF?”
 • Teatr Gęsi i Róże, Łódź; „Księżyc i magnolie”
 • Teatr Sput², Puławy; "Boisz się?"
 • Teatr Inna Bajka, Rybnik; „Krześlanie”, „Poszukiwanie wolności”
 • Animi Orchestrae, Szczecin; „Kinderbal albo o tresowaniu”
 • Teatr Odwróceni, Gdańsk; „Rozbitkowie”
 • Teatr Wizji Plastycznej Asceza, Opole; „Na jawie”
 • Teatr Pod Mostem, Gdańsk; „Za daleko, za blisko”
 • Teatr Trzcina, Tomaszów Mazowiecki; „Bajka o Miłości i Szaleństwie”
Na festiwalu ze względu na choroby aktorów nie wystąpiły dwa Teatry: ARLETeatr i Teatr Odwróceni.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonał Romuald Wicza-Pokojski, Dyrektor Artystyczny i Naczelny Miejskiego Teatru Miniatura oraz Agnieszka Grewling-Stolc, Kierownik Artystyczny Festiwalu, a zarazem kierownik Działu Marketingu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku i Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Pierwszego i drugiego dnia MOSTu tj. 1 i 2  lipca 2013 r. uczestnicy mogli zaprezentować swoje spektakle, osiągnięcia w dziedzinie amatorskiego ruchu teatralnego. Prezentacje sceniczne trwały do godz. 18.30, wstęp był wolny. Wieczorem 1 lipca odbyła się impreza integracyjna dla młodzieży. Instruktorzy w tym czasie, tak jak przez cały czas festiwalu, mogli wymienić się spostrzeżeniami i wrażeniami dotyczącymi obejrzanych spektakli. W dyskusjach czynnie udział brał Mirosław Baran, który jako były recenzent teatralny, a obecnie specjalista Działu Impresariatu Teatru Miniatura służył cennymi wskazówkami i opiniował młodzieżowe prezentacje.

Drugiego dnia Festiwalu, po prezentacjach młodzieżowych grup, o godz. 20.00 uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć pokaz specjalny spektaklu „Poobiednie igraszki” w reżyserii Jacka Gierczaka. Po spektaklu odbyło się autorskie spotkanie młodzieży z Tymonem Tymańskim, który również grał w spektaklu „Poobiednie igraszki”.

Trzeciego dnia, młodzież wzięła udział w warsztatach teatralnych, które poprowadzili Wioleta Karpowicz, Krystian Wieczyński i Piotr Srebrowski, aktorzy grający w spektaklu „Poobiednie igraszki”. W tym samym czasie instruktorzy mieli warsztatowe spotkanie z Dyrektorem Teatru Miniatura, Panem Romualdem Wicza-Pokojskim oraz z Mirosławem Baranem podczas którego zostały omówione młodzieżowe spektakle, a przy okazji Dyrektor jako reżyser udzielił instruktorom wielu cennych wskazówek do dalszej pracy scenicznej.
O godz. 14.00 odbyło się uroczyste zakończenie Festiwalu. Każdy zespół otrzymał dyplom udziału w Festiwalu, dyplom udziału w warsztatach, statuetkę oraz koszulki, książki i materiały promocyjne ufundowane przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta.
Każdy instruktor otrzymał dyplom podziękowania za reżyserię spektaklu prezentowanego na Młodzieżowych Otwartych Starciach Teatralnych.

Nagrodę Publiczności  w wysokości 500 zł (pięćset złotych), dyplom oraz lalkę wykonaną przez pracownię plastyczną teatru otrzymał Teatr Kaprys z Łap za spektakl „OFF?”

Nagrodę Sponsora firmy PHONDECOR (dyplom, ładowarki) otrzymał Teatr Gęsi i Róże z Łodzi za spektakl „Księżyc i magnolie”.

Nagrodę Fotoreportera (dyplom, foto w antyramie), którą przyznali fotoreporterzy Festiwalu Paulina Trzeciak i Artur Baryła, otrzymał Teatr Trzcina z Tomaszowa Mazowieckiego za spektakl „Bajka o miłości i szaleństwie”.

Nagrodę za plastyczność, charakteryzację i kostiumy (dyplom, foto w antyramie) przyznaną przez Magdalenę Hinz-Wójcicką, autorkę oprawy plastycznej i graficznej Festiwalu otrzymały Teatr  30 Minut z Ełku i Teatr Wizji Plastycznej Asceza z Opola.

Nagrodę za grę zespołową otrzymał  Teatr Inna Bajka z Rybnika za spektakle „Krześlanie” i „Poszukiwanie wolności”.

Najlepszą Aktorką Festiwalu została Katarzyna Wojtkielewicz z Teatru Kaprys za rolę w spektaklu „ Off?” Otrzymała dyplom i lalkę wykonaną przez pracownię plastyczną teatru. Nagrodę przyznał Romuald Wicza-Pokojski, Dyrektor Artystyczny i Naczelny Miejskiego Teatru Miniatura.

Najlepszym Aktorem Festiwalu został Kamil Makowski z Teatru Kumonoque za rolę w spektaklu „Żywoty świętych osiedlowych”. Otrzymał dyplom i lalkę wykonaną przez pracownię plastyczną teatru. Nagrodę przyznał Romuald Wicza-Pokojski, Dyrektor Artystyczny i Naczelny Miejskiego Teatru Miniatura.

Nagrodę Specjalną przyznaną przez Mirosława Barana otrzymał Teatr 30 Minut z Ełku za spektakl „Clowni”.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Pan Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Patronat Artystyczny nad Festiwalem  objął Tymon Tymański.

Agnieszka Grewling-Stolc
Kierownik Artystyczny Festiwalu


trojmiasto.pl
gdansk4u.pl
gdansk.pl
docelu.pl
wiadomosci24.pl
teatromiasto.pl
gazetaswietojanska.org
euromiasto.pl
czasdzieci.pl
wherevent.pl
gdansk.naszemiasto.pl
kfp.pl


                                      PARTNERZY
                                      SPONSORZY

KONTAKT

Prezes Stowarzyszenia:
Agnieszka Grewling-Stolc
a.grewling-stolc@most-gdansk.plStowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne MOST
ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1
80-230 Gdańsk
NIP: 9571033569

tel.: + 48 58 333 7 000
tel: +48 608 688 402

Nowy numer konta bankowego:

AKTUALNOŚCI

21
2.2021
Obóz Artystyczny MOST 2021 - od dnia 24.02. godz. 00.00 uruchamiamy zapisy. Więcej informacji tutaj kliknij po więcej...
9
12.2020
Zapraszamy na Zimowe Warsztaty Artystyczne Formularz zgłoszenia uczestnictwa -->tutaj kliknij po więcej...
19
7.2020
Zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach MOST. Od września 2020 poza zajęciami teatralnymi mamy w ofercie warsztaty kuglarskie, scenograficzne oraz teatr po angielsku. Do 15 sierpnia zapraszamy do w kliknij po więcej...