jesteśmy na
Współpracujemy z:
Teatr Miniatura
Teatr Pod Mostem 2 "Poza zasięgiem"
Teatr MIAU - Muzyczne I Aktorskie Uzależnienie " Dr Pavlovicz"
Teatr KWA "By nie zgubić się w samotności"
Teatr Pod Mostem "Jak przez kij we wsi zamęt był"
Teatr GUMA - Grupa Utalentowanych Młodych Artystów " Kopciuszek, prawdziwa historia"
Teatr GUMA - Grupa Utalentowanych Młodych Artystów " Kopciuszek, prawdziwa historia"
Teatr Prosto z Mostu "Zróbmy coś"
Teatrzyk Prosto z Mostu "Czary, mary i nic"
Teatrzyk Prosto z Mostu "Czary, mary i nic"
e-mail: most@most-gdansk.pl Tel: 58/333-7-000

Sukcesy członków Stowarzyszenia - benefis Jerzego Stachurskiego

          W sobotę, 9 marca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, odbyło się spotkanie z okazji 40-lecia pracy artystycznej oraz 60-tych urodzin poety i kompozytora Jerzego Stachurskiego. Przybyło na nie blisko sto osób. Wśród nich wykonawcy utworów jubilata z wielu dekad, w tym tej z lat siedemdziesiątych.
Na scenie, podczas gali w Gdańsku, wystąpiło Kaszubskie Duo Artystyczne „We dwa konie” które wykonało utwory autorstwa Jerzego Stachurskiego. Był urodzinowy tort a zaproszeni goście mieli okazję otrzymać okolicznościową publikację, wydaną specjalnie na tę okazję pod redakcją Bożeny Szymańskiej- Ugowskiej. 40 stronicowa  książeczka została podzielona na części: Wspomnienia m.in.  brata Henryka, ks. Józefa Kuchty, Eugeniusza Pryczkowskiego, Piotra Seweryńskiego,
Marii Krauza, Impresje: Tomasza Fopke, Alicji Klinkosz, Zamyślenia: prof. Jerzego Tredera i Tadeusza Korthalsa, Marii Mach, Anegdoty: Zbigniewa Jankowskiego, wiersze Jubilata oraz kilkanaście fotografii. W tym tej, gdy autor miał 5 lat. Były życzenia, kwiaty i gratulacje składane na ręce Jubilata, a także wspomnienia przyjaciół artysty, które w humorystyczny sposób rozbawiły wszystkich zebranych.
Z okazji pięknego jubileuszu 40-lecia pracy twórczej serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia przekazali  Janina Kwiecień- Starosta Kartuski i Mieczysław Woźniak – Przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego: „Spotkanie z kulturą i sztuką, które Pan zapoczątkował i od lat utrwala są bez wątpienia doskonałym sposobem na pogłębianie i rozwijanie wrażliwości oraz wyobraźni twórczej wśród mieszkańców Powiatu Kartuskiego. Uniwersalne treści przekazywane słowem, czasem takżę śpiewanym, integrując społeczność, wywołują refleksję, wzmacniając poczucie tożsamości, budują szczery patriotyzm. Towarzyszące Panu od lat przesłanie krzewienia mowy swoich ojców i dziadów to przejaw nie tylko dalekowzroczności, zrozumienia znaczenia własnych korzeni, ale i wszechstronności. To również bardzo cenna, z punktu widzenia uniwersalnego odbiorcy, piękna opowieść uobecniona w konsekwentnie wzbogacanym o kolejne pozycje dzieł literatury i muzyki.I właśnie za to twórcze integrowanie polskiej tradycji z kulturalnym dorobkiem kaszubszczyzny pragniemy Panu najserdeczniej podziękować. Z nadzieją na wspieranie kolejnych przedsięwzięć składamy najserdeczniejsze życzenia jubileuszowe: niesłabnącej motywacji do tworzenia i kontynuowania przed kilkoma dekadami dzieła”.
Życzenia podczas gali  przekazał Jubilatowi Eugeniusz Pryczkowski – wiceprzewodniczący Powiatu Kartuskiego.
Swoje życzenia przekazali także m.in. Halina Uchman- Dyrektor Delegatury Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, Andrzej Wyrzykowski - wójt Gminy Przodkowo, Romuald Wicza-Pokojski - Dyrektor Teatru Miejskiego Miniatura w Gdańsku oraz prof. Tomasz Jaworski z Akademii Teatralnej w Białymstoku.
 
Gospodarzami wieczoru byli: Małgorzata Kropidłowska i Tomasz Fopke a uroczystość zorganizowały: Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, miesięcznik „ Pomerania” oraz Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna.
 
Jerzy Stachurski urodził się w Gdańsku w 1953 roku. Jest autorem muzyki do ponad 125 przedstawień teatralnych, które wykonywane były w kraju i zagranicą. Jako poeta zadebiutował w Polskim Radiu Gdańsk w 1973 roku. Jest autorem tomików poezji w języku polskim i kaszubskim. Za swoją twórczość nagrodzony został m.in. Medalem Stolema. Obecnie jest korepetytorem muzycznym w Teatrze Miniatura w Gdańsku oraz dyrektorem Zespołu Szkół w Czeczewie. Od wielu lat współpracuje z prasą lokalną  jako dziennikarz, dokumentując życie mieszkańców Kaszub oraz wydarzenia kulturalne i działalność placówek oświatowych w regionie.
 
Aleksandra Czoska
Foto: Beata Krauza
KONTAKT

Prezes Stowarzyszenia:
Agnieszka Grewling-Stolc
a.grewling-stolc@most-gdansk.plStowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne MOST
ul. Grunwaldzka 16
80-236 Gdańsk
NIP: 9571033569
tel: +48 608 688 402
Konto: BOŚ 22 1540 1098 2109 5554 9828 0001

AKTUALNOŚCI

27
9.2018
Terminy rozpoczęcia zajęć poszczególnych grup teatralnych MOST w sezonie 2018/2019: Poniedziałek 01.10 godz. 17.00 – 19.00 – Teatr Mostostan Wtorek 02.10 godz. 16.00 kliknij po więcej...
10
9.2018
RUSZA NABÓR DO GRUP TEATRALNYCH MOST SEZON 2018/2019   Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w zajęciach Młodzieżowej Otwartej Sceny Teatralnej. Do wyboru jest dziesi kliknij po więcej...
7
8.2018
Zapisy nowych uczestników: od 10 września 2018 r. O przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszeń i liczba wolnych miejsc. Karta uczestnika dla nowych chętnych będzie dostępna od 10 kliknij po więcej...